Emajõe-suursoo KEskus

Loodushariduslikud programmid

Pea kõik loodushariduslikud programmid Emajõe-Suursoos on 1.30-2 tundi pikad ja maksavad 150 eurot klassile. Programmid toimuvad Emajõe-Suursoo keskuse vahetus läheduses.
Soovitame kõikidele programmidele juurde liita ka kunstiõpetuse tunni Emajõe-Suursoo keskuses, tund lähtub matka teemast. Programmi tasu matk+kunstiõpetus on alates 225 eurost (sõltub valitud kunstiprogrammi vahenditest), programm kestab kokku 3 tundi.
Keskusest on võimalik tellida toitlustust: pirukas ja soe jook maksab 1.50, supp 3 eurot sööja kohta. Võimalik kaasa võtta ka oma toitu.

Erinevatel vanustele suunatud programmid asuvad lehe ülemises menüüs, allolevalt on ära toodud peamised meetodid, mida lühemate ja piekmate õppekäikude läbiviimiseks kasutame.

1. Õppekäigud
Õppekäigud on suunatud konkreetsete teemade tutvustamisele looduses. Õpilased õpivad tundma kohalikke taimi, loomi ja maastikku. Õppekäikude planeerimine Emajõe-Suursoo Keskuses lähtub riiklikust õppekavast, meie kõige lemmikum on aga õppeainete integreerimine - näiteks teeme selgeks, kuidas loodus on inspireerinud kunstnikke, kuidas maastik on mõjutanud ajaloo käiku või miks kasutati aastasadu taliteid. Teemade valik on lõputu!

2. Matkad
Matkad on pikemad retked, mis võivad kesta terve päeva või isegi hõlmata ööbimist meie keskuses. Matkadel on mitmeid erinevaid teemasid, kuid kindlasti tutvume alati kaardilugemise ja kompassiga ning söögi valmistamisega elaval tulel. Soomatku on võimalik korraldada aastaringselt - vesisel ajal soovitame minna parvede või paatidega, külmal ajal aga suuskade-räätsadega. Eraldi matkateema on sügisene jõhvikakorjamine.

3. Maastikumängud
Mängulistes maastikumängudes saavad õpilased lisaks loodusteadmistele harjutada oma grupitööoskusi. Mängud võivad sisaldada orienteerumist, aardejahti, mõistatusi ja teemasid, mis julgustavad lahendama probleeme loominguliselt. Maastikumängude eesmärk on arendada koostööoskusi ja õpetada looduse tundmaõppimist läbi mängu. Maastikumängud sobivad ka suuremale seltskonnale, st klassile koos peredega.

4. Uuringuretked
Uuringuretked keskenduvad looduse erinevate osade uurimisele, näiteks taimede, seente või loomade elutsükli uurimine või keskkonnaga seotud uuringute tegemine. Õpilased saavad osaleda katsetes ja andmete kogumises, analüüsides erinevaid looduslikke aspekte. Uuringuretked arendavad teadmisi, analüüsioskusi ja annavad praktilisi teadmisi loodusteadustest. Uuringuretki soovitame eelkõige gümnaasiumile või põhikooli viimastele klassidele.

5. Loovustunnid
Loovustunnid looduses viivad lapsed looduslikku keskkonda, kus nad saavad arendada oma fantaasiat joonistades, maalides, skulptuure luues, aga ka muusikat tehes või luuletusi luues. loodust, Õpilasi suunatakse koguma inspiratsiooni loodusest ja väljendama oma ideid kunstilises vormis. 

6. Laagrid 
Laagrid pakuvad intensiivset looduses viibimise ja õppimise kogemust - õpilased saavad koos aega veeta ja osaleda erinevates matkamistes, töötubades ja uurimislikes tegevustes. Laagrid loovad sõprussuhteid, arendavad iseseisvust ja aitavad kaasa isiklikule arengule. Laagi ajal toimub toitlustamine ja ööbimine Emajõe-Suursoo Keskuses, tegevused toimuvad peamiselt keskuse lähiümbruses.

7. Orienteerumine
Orienteerumise käigus õpivad õpilased kaardi ja kompassi kasutamist, et leida erinevaid punkte looduses. Õpilased töötavad rühmades, et lahendada mõistatusi ja otsida looduses märgitud kohti, arendades samas oma suunataju ja meeskonnatööd.

8. Loodusfotograafia
Peamine eesmärk loodusfotograafia tundides on õppida märkama looduse ilu ja seda oma kaamera või mobiiltelefoniga jäädvustada. Õpilasetele õpetatakse peamisi kompositsiooni, valguse ja erinevate elementide jäädvustamise tehnikaid, vajadusel kasutame valgustamiseks pisikesi lampe, luupe jmt, et luua põnevaid ja uusi teadmisi pakkuvaid fotosid.

9. Öömatkad
Öömatkad panevad lapsed avastama loodust täiesti uue nurga alt. Kuumale öiseid helisid, õpime tähistaevast ja jälgime öösel tegutsevate lindude-loomade tegevust. Matkadel kasutame kvaliteetseid õlilampe.

10. Loodusteaduslikud katsed
Õpilased saavad osaleda praktilistes loodusteaduslikes katsetes, mis aitavad neil paremini mõista loodusnähtusi. Näiteks saavad nad uurida vees elavate selgrootute liikumise kiirust, jälgida sademete mõju muldadele või uurida taimede fotosünteesi.

11. Pärimus ja loodus
Uurime ja arutame erinevaid loodusega seotud mütoloogilisi lugusid ja legende, luues seoseid looduse ja kultuuri vahel. Vaatame lähemalt Emajõe tekkimisega seotud lugusid, keerame pilgu ajaloole ja Kantsi kõrtsile ning arutame, missuguseid olid vanade eestlaste uskumised seoses ilmaennustamisega, elude kulgemisega.

12. Metsa- ja lõkketoitude matk
Matka alguses arutame läbi, mida on toidu tegemiseks metsas tarvis (alates toiduainetes lõpetades kulpide ja nõudega), kalkuleerime toitude energiasisaldust ja pakime koos kotid. Olenevalt aastaajast korjame metsaande, püüame kala vmt, millest toitukorda valmistada. Matka kulminatsiooniks on koos lõkkel toiduvalmistamine. Matk sobib kuni 12-15liikmelisele grupile, suurema grupi puhul jagatakse tegevused kaheks - pool grupist tegeleb toiduga, teine pool näiteks maastikumänguga, hiljem pooli vahetatakse.

13. Mängud ja harjutused
Grupitöö harjutamiseks on keskusel pakkuda terve rida erinevaid mänge ja harjutusi, kus lapsed peavad looduses harjutama koostööd. Sobib ka suurematel seltskondadele, näiteks mitme klassi omavaheliseks lõimimiseks või toredaks õhtuseks loodusesviibimiseks koos terve klassi perekondadega.

Lisainfo loodushariduslike programmide kohta: 
Maarja Ülper
Emajõe-Suursoo Keskuse programmijuht
maarja.ylper@gmail.com
525 7906