1.-3. klass
Programmid 1.-3. klass- Miks sügis on värviline?
- Seenele!
- Kes käis lumel kõndimas?
- Vanaaajalood vanal taliteel
- Laternaga pimedasse sohu vaikust kuulama
- Emajõe saladused(pärimuslood, Kalevipoja pajatused, ajalugu)
- Märjad alad - kes seal elavad, kes kasvavad ja miks peame soid hoidma?
- Mitu puud on metsas?
- Kunst, luule, muusika ja loodus
- Ellujäämise kunstid metsas
- Elurikkusest pungil
1. Miks sügis on värviline?
Sügis on värviline, kuna puulehed kaotavad oma rohelist värvi loovat klorofülli ja muutuvad värviliseks erinevate pigmentide tõttu, mis lühemate päevade ja külmemate ilmade puhul esile tulevad. Värvilised lehed on mitte ainult ilusad, vaid ka oluline osa looduse ökoloogilisest tasakaalust, kuna nad aitavad puudel ja teistel taimedel valmistuda talveks.
2. Seenele!
Seened on looduses väga erilised ja mitmekesised organismid, mis aitavad lagundada orgaanilisi aineid. Retke ajal otsime seeni, et õppida, missugused on erinevad seened, missugused on seente osad ja kuidas nad paljunevad.. Samuti räägime mürgiste ja söödavate seente eristamisest. Peatume seeneniidistiku ja taimede omavahelisel koostööl.
3. Kes käis lumel kõndimas?
Lapsed uurivad, missugused loomad talvel metsas liiguvad. Õpime loomajälgede lugemise kunsti, et leida vastuseid küsimustele, missugused loomad talvel ringi liiguvad, millal jäljed lumel näha jäävad jne. Jälgede lugemine aitab lastel mõista, milliseid loomi Emajõe-Suursoo piirkonnas talvel võib kohata.
4. Vanaajalood vanal taliteel
Lastele tutvustatakse vanade taliteede ajalugu ja pärimusi. Räägime, kuidas inimesed vanal ajal rändasid, kuidas kaupu liigutasid. Programmi käigus saavad lapsed kuulata lugusid, mis hõlmavad nii kohalikke legende kui ka lugusid loodusest. Matk vanal taliteel aitab luua sidet loodushoidmise tähtsuse ja meie kultuuripärandi vahel.
5. Laternaga pimedasse sohu vaikust kuulama
Lastele antakse võimalus tutvuda soode ja nende saladustega. Tunnid toimuvad pimedas, kus lapsed saavad oma laternatega uurida soo helisid ja hääli. Vaikuse kuulamine aitab lisaks rahu ja meie ühenduse loodusõpetusele. Sood on uskumatult tähtsad keskkonnad, mis pakuvad elupaiku paljudele liikidele ning aitavad meie planeedi tasakaalu säilitada.
6. Emajõe saladused (pärimuslood, pajatused Kalevipojast, ajalugu)
Lastele tutvustatakse Emajõe saladusi, sealhulgas lokaalset ajalugu ja kultuuripärandit. Kaasates Kalevipoja lugusid, uurivad lapsed maa lugude ja pärimuste rikkust. Emajõe ekskursioon toob esile piirkonna looduse, äratades huvi kohalike legendide ja ajaloo vastu, samas arendades laste seost loodusega ja meie kultuuriga. Uurime Uue-Kastre linnust, hilisemat Kantsi kõrtsi, mis täna on Emajõe-Suursoo keskuseks.
7. Miks peame soid hoidma?
Märgad alad on ainulaadsed ökosüsteemid, kus elavad mitmekesised taimed ja loomad, sealhulgas linnud ja amphibialised. Lastele õpetatakse, miks sood on kriitilise tähtsusega ökosüsteemid, mis aitavad säilitada veetaset ja vähendada süsihappegaasi. Tunnid tugevdavad laste teadlikkust soode kaitsest ning selle rollist keskkonna tasakaalu hoidmisel.
8. Mitu puud on metsas?
Programmi käigus uurivad lapsed metsa elupaiku ning puude mitmekesisust. Mõõdame puude ümbermõõte, ning arutame, kuidas mets ja nende kaitse aitavad säilitada tasakaalu looduses. Uurime, miks kased sooserval on suuremad kui kased soos.
9. Looduse sümfoonia: kuidas loodus inspireerib loojat?
Loodus ja kunst on tihedalt seotud. Lapsed avastavad, kuidas loodus inspireerib kunstnikke, luuletajaid, kirjanikke ja muusikuid. Matka käigus vaatame Eesti kunstnike pilte, loeme luulet ja kuulame muusikat, mis otseselt puudutatud looduse ilust.
10. Ellujäämise kunstid metsas
Lapsed õpivad metsas ellujäämise oskusi, sealhulgas, kuidas teha lõket, ehitada varjualuseid ja leida toitu. Mõtleme koos läbi, millised on võimalused ja ohud metsas, teeme nimekirja asjadest, mida kindlasti matkale minnes kaasa võtta.