Emajõe-suursoo KEskus

Näitus "Putukad!"

Emajõe-Suursoo keskuses saab vaadata putukatele silma

Emajõe-Suursoo Keskuses avati 27. juulil 2024 näitus "Putukad!" Näitusel on väljas Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuse 2024. aastal korraldatud putukate fotokonkursi parimad tööd.

Konkursil osales 220 tööd üle terve Eesti. Pildile on püütud nii liblikaid, tirtse, sääski, mesilasi kui ka ämblikke, kes ei kuulu putukate klassi, kuid kelle pildistamine oli võistlusel igati lubatud.

"Loodust tasub vaadata lähedalt - nõnda, et küünarnukid ja põlved saavad poriseks. Nii näed asju, mida muidu ei näe," ütles putukate konkursi žüriil liige loodusfotograaf Sven Žaček. Teine žürii liige, Tartu Ülikooli selgrootute zooloogia kaasprofessor  Toomas Esperk tõdes aga, et putukate pildistamine on keeruline, kuid vajalik töö: "Kõige köitvamad pildid olid minu jaoks sellised, kus füüsika ja bioloogia erihetk õnnestus korraga tabada - näiteks  kus suurem isane (fenomen, mis on iseenesest putukate hulgas haruldane, tavaliselt on emased suuremad) on väiksemale emasele pulmakingiks murdnud mardika. Selliste fotode saamine nõuab autorilt püsivust ja annab vaatajale võimaluse pildil tabatud hetkest edasi mõelda ja neile lugudele oma peas erinevad lõpud konstrueerida."

Putukate klass on liigi- ja vormirikas loomade klass lülijalgsete hõimkonnast. Kogu maailmas on teada üle miljoni liigi putukaid, mis moodustab rohkem kui 68% teadaolevatest loomaliikidest. Eestis esineb umbes 14 400 liiki putukaid.

Näitus on avatud igal pühapäeval kell 12-16 kuni 2025. aasta veebruarini.

NOORTE KATEGOORIA
I KOHT
* Georg Andre Põldpaju "Röövik"

TÄISKASVANUTE KATEGOORIA
I KOHT
* Ago Väli "Tsirkus"
* Eimar Kull "Röövkärblane"

II KOHT
* Janek Kamja "Harilik kannikesetäpik"

III KOHT
* Eimar Kull "Hiidämblik" ja "Küürtirt"
* Elina Anijärv "Ohakasikk"

Ergutusauhinnad:
Lea Palmiste "Kolmekordne mardikas" ja "Väike kiirgliblikas"
Liis Lillestik "Rohutirts ja kärbes"
Anneli Rüütel "Muskussikk"
Mart Mättikas "Ruuge-küttkärbeste pulm"
Heidi Võsu "Mesilane" ja "Röövik"
Carolin Prits "Ämblik"
Annika Rääbis "Tsenseeritud"

Emajõe-Suursoo Keskus on Tartumaal Luunja vallas asuv looduskeskus, mis seisab hea loodushariduse eest Euroopa ühe suurima märgala serval.

Eimar Kull "Hiidämblik"

Ago Väli "Tsirkus"
Janek Kamja

Georg Andre Põldpalju "Röövik"
Elina Anijärv "Ohakasikk"

Heidi Võsu "Röövik"

Anneli Rüütel "Muskussikk naadil"


Putukad, keda võib kohata pea igas praos, õnaruses või nurgas, on meie väiksed kaaslased, keda me sageli märgata ei oska. Seetõtttu kutsub Emajõe-Suursoo Keskus üles pildistama kõiksugu eestimaiseid putukaid (ka ämblikke), võistlustöid ootame 2024. aasta 30. juuni südaööks.

Nõuded fotole:
  • foto peab olema tehtud Eestis;
  • putukad ja/või ämblikud peavad elama vabalt looduses, st neid ei või pildistamise otstarbel vangistada;
  • foto juurde ootame lühikest selgitust, kus ja millal foto on tehtud. Soovi korral võib lisada foto saamisloo ja putuka liiginime;
  • foto pikem serv peab olema vähemalt 1920 pixlit;
  • faili vorming peab olema vähima tihendamisega JPG;
  • fotod tuleb koos kirjelduse ja autori andmetega üles laadida SIIA.

Fotosid hinnatakse 2 vanusekategoorias:
  • kuni 16aastased noored;
  • täiskasvanud.
Parimad tööd pannakse välja Emajõe-Suursoo Keskuse putukate näitusele, mis avatakse 27. juuli 2024. Auhinnad paneb välja Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskus. Lisaks on hulgaliselt eriauhindu meie koostööpartneritelt ja headelt sõpradelt.

Emajõe-Suursoo Keskus seisab hea oma nurga loodushariduse eest pakkudes mitmekesist loodusharidusprogrammi, töötube ja matku. 2024. aastal peeti esimest korda festivali Taliteed Emajõe-Suursoos, mis tutvustas piirkonna pärandkultuuri ja loodust läbi maailmas unikaalsete talviste sooteede võrgustiku. Emajõe-Suursoo Keskuse tööd koordineerib Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskus.

Lisainfo:
e-post: maarja.ylper@gmail.com
Tel: 525 7906